piątek, 1 marca 2013

BG: Честита Баба Марта!

Dzisiaj w Bułgarii obchodzone jest wyjątkowe święto – Dzień Babci Marty. Zatem dziś wpis na ten temat :)


Kiedy w Polsce za oknami jeszcze śnieg, a w najlepszym wypadku wiatr i ciemne chmury, Bułgarzy obchodzą dzień zwiastujący nadejście wiosny. Każdego roku, 1 marca, życzą sobie zdrowia, szczęścia, miłości i powodzenia, obdarowując się martenicami. Martenice, czy też zdrobniale marteniczki, są zrobione z białej i czerwonej włóczki i mogą przybierać różne postacie, m.in. naszyjników, kuleczek, bransoletekNajpopularniejszymi martenicami są jednak figurki o ludzkim kształcie, które noszą imiona Piżo i Penda. Bardzo łatwo można zrobić samemu marteniczkę, jednak coraz więcej Bułgarów, z braku czasu i pewnie lenistwa, decyduje się na ich zakup.

Po tym, jak otrzymamy martenicę, nosimy ją do momentu, w którym pierwszy raz zobaczymy bociania, jaskółkę albo kukułkę. Wtedy należy martenicę pozostawić pod kamieniem lub zawiesić na drzewie. Stąd właśnie widok czerwono-białych sznureczków na wielu bułgarskich drzewach, który często zadziwia turystów. Niektórzy twierdzą także, że martenicę należy nosić do 9 marca (Dzień Św. Czterdziestu Męczenników) lub 25 marca (Zwiastowanie), jednak pierwsza opcja jest najbardziej popularna.

Bułgarzy z ochotą popularyzują tę tradycję i naprawdę prawie wszyscy noszą marteniczki. Jest to bowiem bardzo piękny i ciekawy zwyczaj, tak charakterystyczny właśnie dla Bułgarii.

Честита Баба Марта!

мартеница
мартеничка
традиция tradycja
бял и червен конец – biała i czerwona nitka
прежда – włóczka
щъркел – bocian
жизненост – żywotność
щастие – szczęście
късмет – szczęście, los
здраве – zdrowie
с пожелание – z życzeniem
сбъднати мечти – spełnione marzenia
успех навред – powodzenie wszędzie, na każdym kroku


4 komentarze:

 1. Ale przepiękne święto. Chciałabym zobaczyć te drzewa. No i samo obdarowywanie się czymś takim jest niesamowite.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy zwyczaj! To mnie zachwyca w południowcach, są znacznie bardziej tradycyjni, a ich zwyczaje są często niesamowicie ciekawe! Ach, chyba odnowiła mi się tęsknota za Bałkanami, Chorwacja jest taka piękna... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dostałam marteniczkę od jednej pani, która mnie zgarnęła na stopa a potem zaprosiła na kawę do swojego domu - nie mogę się doczekać marca, by ją założyć :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny prezent :) Do marca już tylko 5 miesięcy ;)

   Usuń